Czy hospicjum zabiera emeryturę?

To często zadawane pytanie przez pacjentów i ich rodziny, którzy potrzebują hospicyjnej opieki domowej. Krótka odpowiedź brzmi: NIE, Hospicjum Domowe JANMED nie zabiera emerytury swoich podopiecznych. 

Czy opieka hospicyjna jest darmowa?

Opieka hospicyjna w Polsce jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co oznacza, że pacjenci korzystający z hospicjum domowego nie muszą za nią płacić. Hospicjum domowe oferuje kompleksową opiekę medyczną i pielęgnacyjną, włączając opiekę lekarską, pielęgnację i sprzęt medyczny. Hospicjum domowe zapewnia również wsparcie psychologiczne i duchowe dla pacjentów i ich rodzin.

Opłaty za pobyt w hospicjum domowym – jakie koszty są pokrywane przez pacjenta i rodzinę?

W ramach świadczeń hospicyjnych pacjenci nie muszą płacić za opiekę w hospicjum domowym. Niemniej jednak, pacjent lub jego rodzina muszą pokryć koszty związane z organizacją pobytu w domu pacjenta, takie jak jedzenie, miejsce zamieszkania czy transport w celach prywatnych. Zakup leków i środków higieny osobistej (np. pampersy, podkłady, chusteczki), środków opatrunkowych (np. waciki, gaza, gaziki, plastry, opatrunki specjalistyczne) oraz drobny sprzęt medyczny (np. cewniki, worki stomijne, worki urologiczne) leży po stronie rodziny pacjenta lub samego pacjenta. Jednakże lekarz hospicyjny wypisuje na nie stosowne recepty i wnioski refundacyjne do zrealizowania w sklepach medycznych i aptekach. 

Hospicjum domowe a emerytura – czy trzeba płacić za opiekę medyczną?

Nie, opieka hospicyjna nie zabiera emerytury pacjenta. Pacjenci korzystający z hospicjum domowego nie tracą swojej emerytury ani innych świadczeń, do których mają prawo. Pacjenci i ich rodziny nie muszą również płacić za opiekę medyczną, ponieważ koszty te są refundowane przez NFZ.

Hospicjum domowe – jakie świadczenia są objęte refundacją NFZ?

NFZ refunduje koszty związane z hospicyjną opieką domową, włączając koszty leczenia i pielęgnacji pacjenta. Czytaj więcej tutaj

Przeczytaj również inne posty

Rak płuc – objawy.

Wprowadzenie Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Wczesne wykrycie tej choroby jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań. Dlatego ważne

Czytaj więcej »

Jak dostać się do Hospicjum

  • Zakończenie leczenia przyczynowego
  • Skierowanie do Hospicjum od lekarza prowadzącego
  • Przesłanie formularza zgłoszeniowego

Wesprzyj działalność hospicjum

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

Każdego dnia, zespół Hospicjum Domowego, przychodzi z pomocą do domów pacjentów. Dla nas ważne jest, aby mogli pozostać w miejscu, które kojarzy się każdemu z nas ze spokojem i bezpieczeństwem – w domu.

Wsparcie możliwe dzięki serwisowi

Zgłoszenie pacjenta do Hospicjum Domowego

Wgraj skan skierowania papierowego lub przepisz kod skierowania ze skierowania elektronicznego. Oryginał skierowania papierowego należy przekazać lekarzowi podczas pierwszej wizyty.

Strona ta używa pliki cookies w celu usprawnienia dostępu do serwisu. W zakładce "RODO" zapisane są zasady przetwarzania oraz ochrony danych dostarczonych przez osoby w trakcie korzystania z naszych świadczeń. Kontynuacja oznacza akceptację naszej polityki prywatności. Więcej informacji: POLITYKA PRYWATNOŚCI oraz PLIKI COOKIES