Opieka Paliatywna czy Hospicjum Domowe

Hospicjum domowe co to jest?

Co to jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to aktywna, kompleksową troska o osoby, których stan zdrowia będący efektem przewlekłego schorzenia nie poprawia się istotnie pomimo stosowanego leczenia. Opieką paliatywna obejmuje podejście holistyczne, opiekę w sferze fizycznej, psychospołecznej i duchowej, włączając w to leczenie bólu i innych objawów przewlekłych. 

Opieka paliatywna jest wielodyscyplinarna w swoim podejściu, obejmuje troskę o pacjenta i jego rodzinę. 

Opieka paliatywna afirmuje życie, a śmierć traktuje jako proces naturalny, ani nie przyspiesza, ani nie opóźnia nadejścia momentu śmierci. Jest nastawiona na zapewnienie możliwie najlepszej jakości życia aż po jego kres. 

Zgodnie z aktualną definicją opieki paliatywnej, sformułowaną przez WHO, opiekę tę należy wdrażać na wcześniejszych etapach rozwoju choroby, często w trakcie prowadzenia leczenia przyczynowego. Udowodniono, iż wcześnie wdrożona opieka paliatywna poprawia jakość życia chorych, zmniejsza ryzyko wystąpienia lub nasilenia objawów depresji, a także wydłuża czas przeżycia pacjentów w porównaniu do standardowej opieki onkologicznej. 

Hospicjum domowe to forma opieki w domu pacjenta, sprawowana jest nad osobami chorymi na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby. W ramach pomocy refundowanej przez NFZ czyli bezpłatnej dla pacjenta ubezpieczonego, można liczyć na regularne wizyty lekarza i pielęgniarek specjalizujących się w opiece paliatywnej. Dzięki specjalistycznej pomocy chory może spędzić ostatnie chwile w znajomym otoczeniu, co powinno korzystnie wpłynąć na jego samopoczucie.

Hospicjum Domowe czy Hospicjum Stacjonarne?

Pacjenci powinni być kwalifikowani do opieki stacjonarnej w sytuacji występowania problemów społeczno – bytowych.

W przypadku dobrej organizacji i właściwych warunków zaleca się, aby opieka była sprawowana w domu czyli w hospicjum domowym. Przy obecnym rozwoju technologii, możliwe jest zastosowanie zaawansowanych technik np. tlenoterapia, w warunkach domowych.

Przeczytaj również inne posty

Jak dostać się do Hospicjum

  • Zakończenie leczenia przyczynowego
  • Skierowanie do Hospicjum od lekarza prowadzącego
  • Przesłanie formularza zgłoszeniowego

Wesprzyj działalność hospicjum

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

Każdego dnia, zespół Hospicjum Domowego, przychodzi z pomocą do domów pacjentów. Dla nas ważne jest, aby mogli pozostać w miejscu, które kojarzy się każdemu z nas ze spokojem i bezpieczeństwem – w domu.

Wsparcie możliwe dzięki serwisowi

Zgłoszenie pacjenta do Hospicjum Domowego

Wgraj skan skierowania papierowego lub przepisz kod skierowania ze skierowania elektronicznego. Oryginał skierowania papierowego należy przekazać lekarzowi podczas pierwszej wizyty.

Strona ta używa pliki cookies w celu usprawnienia dostępu do serwisu. W zakładce "RODO" zapisane są zasady przetwarzania oraz ochrony danych dostarczonych przez osoby w trakcie korzystania z naszych świadczeń. Kontynuacja oznacza akceptację naszej polityki prywatności. Więcej informacji: POLITYKA PRYWATNOŚCI oraz PLIKI COOKIES